Naše možnosti jsou limitovány pouze Vašimi představami.

Lidé v Přibyslavi se budou muset učit chodit po chodníku

Obyvatelé Přibyslavi se dva roky trápili v rozkopaných ulicích, město utratilo obrovské peníze. Ale stálo to za to, výsledek je vidět na první pohled. Spousta nových silnic a chodníků. Ve městě se bude žít lépe.

Takovou změnu k lepšímu Přibyslav minimálně od války nezažila. Na to, co se podařilo opravit v uplynulých dvou letech potřebují ostatní města dvě volební období.

Nyní stroje konečně utichly. Obyvatelé si mohou oddechnout a radovat se zároveň. Přibyslav má kompletně opravených zhruba patnáct ulic, nové komunikace s chodníky jsou ve dvou čtvrtích, prakticky v polovině celého čtyřtisícového města. Včera odpoledne je radnice s velkou slávou otevřela.

“Za poslední dva roky jsme co do opravy ulic udělali tolik, co ještě nikdy v historii,” konstatoval starosta města Jan Štefáček. Zcela nové ulice dostala takzvaná Čtvrť básníků na západním okraji města i sídliště podél Pecháčkovy ulice na severovýchodě.

Radnice nechala opravit všechny ulice najednou. Podle starosty je to výhodnější pro město i pro jeho obyvatele. “Právě s tím cílem, že uděláme vše najednou, jsme do toho šli. Je to levnější a pro obyvatele i výhodnější, když přetrpí rozkopané ulice jen jeden nebo dva roky,” vysvětlil.

Obrovský průvan však opravy udělaly v městské kase. Za poslední dva roky do rekonstrukcí ulic radnice dala přes 76 milionů korun. Při přibližně stejně vysokém průměrném ročním rozpočtu ho do ulic padla polovina.

“Máme velice nízké režijní náklady. Více než polovina rozpočtu jde každoročně na investice. Proto jsme si tak vysoké výdaje mohli dovolit,” pravil Jan Štefáček. Celkové náklady na opravy však vysoko překročily 100 milionů. Přibyslav ke svému podílu získala i další dotace za desítky milionů.

Všechny opravené ulice už jsou otevřené, výjimkou je pouze ulice Žižkova, kde by měly práce skončit během dvou až tří týdnů. V ulicích jsou nové jen komunikace s hladkým asfaltovým povrchem, ale i chodníky, veřejné osvětlení a také podzemní rozvody inženýrských sítí.

Pro mnohé obyvatele zvyklé na staré děravé komunikace to je obrovský pokrok. “Mnoho lidí, včetně mě, třeba nebylo zvyklých chodit v Přibyslavi po chodníku. Moc jich tu dřív nebylo. Teď se to budeme muset učit,” smál se starosta.

Podle jeho slov je rekonstrukcí ulic splněn hlavní cíl, který si vedení města po minulých volbách dalo. Úkolem pro zastupitelstvo nové bude rekonstrukci dokončit. Zbývá mu ale už jen pět ulic, přičemž se jedná vesměs o vedlejší a ne tolik frekventované komunikace.

MF DNES – 24.8.2010